Wednesday, December 7, 2022

कम्प्युटरमा ३२ बिट र ६४ बिट के हो

विश्व अहिले कम्प्यूटर सँगै अगाडी बढीरहेको छ । सायद कम्प्यूटरको नाम नसुन्ने मान्छे विश्वमा कमै होलान् । कम्पयूटको यति धेरै महत्व छ कि आजको समयमा जतिसुकै विद्बान भएपनि उसलाई कम्पूटरको ज्ञान छैन भने उसले निरक्षरको रुपमा गनिएको महशुस गर्छ । कम्पयुटरले सबै खालका कामहरु एमदमै छिटो तथा विश्वसनिय तरिकाले गर्ने भएकाले यसको महत्व बढ्दै गएको हो ।

तपाइले कहिले विन्डोज अपरेटिङ सिस्टम तपाइको कम्प्यूटरमा हाल्नु भएको छ रु यदि छ भने याद भएकै होला ३२ विट वा ६४ विट कुन हाल्ने भनेर छनौट गर्न लगाउँछ । प्राय आजभोली त ६४ बिट नै प्रयोग गरिन्छ । ३२ बिट तथा ६४ बिट भनेको कम्पयुटरको प्रोसेसर हो । भन्नको मतलब कुन प्रकारको सफ्टवेयर प्रयोग गर्ने हो । ३२ बिटको कुरा गर्दा इन्टेल पेन्टिएम प्रोसेसर, एएमडी प्रोसेसरहरु ३२ बिटमा लागि प्रयोग हुन्थे । त्यतिवेला विन्डोज ९५, विन्डोज ९८ तथा विन्डोज एक्सपी समेत सबै ३२ बिटमै उपलब्ध हुन्थे । लगभग सन २००० सम्म पर्सनल कम्यूटरमा ६४ बिट प्रोसेसर प्रयोग हुँदैन थियो । तर आजभोली त ६४ बिटको प्रोसेसर घरमा भएका सबै कम्पयूटरमा प्रयोग भएको देखिन्छ । यो सामान्य नै भइसकको छ ।

जब माइक्रोसफ्टले विन्डोजको एक्सपीको ६४ बिट भर्जन ल्यायो, त्यसपछि मात्र ६४ बिटको प्रोसेसर प्रयोग हुन थालेको हो । विन्डोज भिस्टा, विन्डोज सेभेन, विन्डोज एट, विन्डोज टेन, विनडोज इलेभेन सबै ६४ बिट प्रोसेसरमा ‍उपलब्ध छन् । इन्टेल कोर टु डियो भन्दा पछिका प्रोसेसरहरु प्राय सबै ६४ बिटमा उपलब्ध छन् । सायद तपाइ अहिले कोर आइ ३, कोर आइ ५, कोर आइ ७ का कम्पयूटरहरु अनि ६४ बिटका प्रोसेसर चलाइरहनु भएको होला ।

सपोर्टको कुरा गर्ने हो भने ३२ बिट प्रोसेसरले ४ जीबी सम्मको र्‍याम सपोर्ट गर्छ भने ६४ बिटको प्रोसेसरले ४ जिबी माथीको र्‍याम सपोर्ट गर्छ । थ्रिडी ग्राफिक वा गेमिङ सिस्टमको लागि ६४ बिटकै प्रोसेसर चाहिन्छ ।
कुन प्रोसेसर वा कति बिट हेर्नका लागि मानौँ तपाइ विन्डोज सेभेनमा हुनुहुन्छ भने दिस पिसीमा राइट क्लिक गरी प्रोपर्टिजमा क्लिक गरेपछि तपाइको कम्प्यटूरको सम्पुर्ण बेसिक इन्फरमेसन तपाइले पाउनुहुनेछ ।

धेरै पढिएको
- Advertisment -
- Advertisment -

- Advertisment -

विराट रिर्पाेट